Zakończyły się organizowane przez nas po raz pierwszy DNI MOCHOWA, które odbyły się pod honorowym patronatem  Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Sierpeckiego. W ciągu trzech dni ostatniego weekendu sierpniowego zorganizowaliśmy dla mieszkańców imprezy plenerowe, które miały za zadanie zintegrować  ze sobą różne pokolenia, poprzez muzykę i zabawę, w połączeniu ze sportem i rekreacją, nie zapominając przy tym o tradycyjnych obrzędach dożynkowych.

Trzeci dzień DNI MOCHOWA to uroczyste  obchody święta rolników, ich rodzin i wszystkich pozostałych mieszkańców naszej rolniczej gminy – zwieńczenie żniw i podsumowanie całorocznego trudu rolnika.

Tegoroczne Dożynki Gminne rozpoczęły się o godz. 14:00 Mszą Św. w intencji rolników w kościele parafialnym p.w. Św. Marcina w Mochowie, którą celebrowali ks. kan. Grzegorz Mierzejewski – Proboszcz tutejszej parafii oraz ks. kan. Andrzej Zembrzuski – Proboszcz Parafii p.w. Św. Mateusza w Ligowie. Po Mszy Św. uroczysty korowód dożynkowy, poprowadzony przez Orkiestrę Dętą z OSP Bożewo, przemaszerował na teren boiska gminnego w Mochowie Parcele, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości dożynkowych. W imieniu organizatorów powitała wszystkich Renata Domańska, która wraz z Joanną Ostrowską poprowadziły niedzielne spotkanie. Po obrzędowej części Święta Plonów, w której główną rolę odegrali Starostowie Dożynek – Magdalena Iwona Głuchowska i Dariusz Inoch, głos zabrał Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski, który w swoim przemówieniu nawiązał do tradycji dożynkowych, nie zapominając jednocześnie o podkreśleniu osiągnięć gminy z ostatniego roku. Wśród gości, którzy zabrali głos podczas uroczystości był Starosta Sierpecki Jan Laskowski, Przewodniczący Rady Powiatu Sierpeckiego Jan Rzeszotarski oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sierpeckiego Marcin Błaszczyk. Dyrektor Delegatury w Płocku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Tomasz Kominek wystąpił w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, od którego odczytał list skierowany do Gospodarza Gminy i jej mieszkańców. Wiceprezes Banku Żywności w Płocku Aldona Cybulska podziękowała Wójtowi Zbigniewowi Tomaszewskiemu za wkład jaki wnosi w rozwój gminy Mochowo, która z każdym rokiem jest coraz piękniejsza. Podczas dożynek mochowskich gościł również Poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest dla gminy rola dobrego gospodarza pełniącego rolę „impulsu” dla jej rozwoju. Odczytany został również list od Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemara Pawlaka, który zaznaczył jak ważna i niedoceniana jest praca rolnika, będąca podstawą egzystencji ludzkości.

Po przemówieniach okolicznościowych, rolnikowi z Bożewa Krzysztofowi Głuchowskiemu została wręczona odznaka honorowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA”, która przyznawana jest na wniosek Wójta Gminy Mochowo. To odznaczenie przyznane zostało również nieobecnemu z powodów rodzinnych rolnikowi z Łukoszyna-Biki Krzysztofowi Kołodziejczykowi.

Oprawę artystyczną dożynek zapewniły dzieci ze Szkoły Podstawowej im Adama Mickiewicza w Bożewie wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie. Swój program artystyczny przedstawiły również: Zespół Tańca Ludowego z Mochowa, Orkiestra Dęta z OSP Bożewo, Chór „Złota Jesień” oraz Kapela „Pana Janka”.

Zaprezentowane wieńce z sołectw: Bożewo, Bożewo Nowe, Ligówko, Mochowo, Mochowo Parcele, Żabiki, Żółtowo, wzięły udział w, organizowanym każdego roku, konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. Według komisji oceniającej – wszystkie przygotowane wieńce zasłużyły na miano „Najpiękniejszego Wieńca Dożynkowego”, dlatego też, każde z zaangażowanych sołectw otrzymało nagrodę pieniężną.

Choć pogoda bardzo chciała nam dokuczyć i przerwać dożynkowe atrakcje, jednak udało nam się obejrzeć pokaz żonglerki artystycznej w wykonaniu Krzysztofa Riewold półfinalisty IV edycji programu „Mam Talent”, a najmłodsi mogli skorzystać z jego cennych porad podczas krótkich warsztatów.

Festyn dożynkowy zakończył cieszący się ogromnym zainteresowaniem koncert zespołu KORDIAN, który dostarczył nam wiele niezapomnianych wrażeń i emocji, a zabawę wieczorną dla wszystkich zapewnił zespół GALAXIS.

Fotorelacja z dożynek …