W związku z kampanią informacyjno-edukacyjną Wojewody Mazowieckiego pn. „Widoczny na drodze” Wójt Gminy Mochowo apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy poruszaniu się po drogach pieszych i rowerzystów, w tym szczególnie dzieci i osób starszych.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, a więc piesi i rowerzyści są grupą szczególnie zagrożoną, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wcześnie zapadający zmrok, opady atmosferyczne, a często pochmurne i mgliste dni, gdy widoczność bardzo spada, to czynniki potęgujące zagrożenie. Łatwo wówczas o potrącenie pieszego, czy zderzenie z rowerzystą.

Czynniki atmosferyczne mogą się w znaczny sposób przyczynić do tragedii, jednak każdy uczestnik ruchu drogowego może ograniczyć ryzyko. Wystarczy pamiętać o pewnych zasadach i przepisach oraz zadbać o to, by być widocznym dla innych uczestników ruchu i, co chyba najważniejsze, zachować zdrowy rozsądek.

Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, nagłe wchodzenie na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – to zachowania, które mogą prowadzić i bardzo często prowadzą do tragedii – śmierci pieszego, podobnie jak sytuacje, gdy pieszy porusza się nieoświetloną drogą, nie używając odblasków. Kierowcy z dużym opóźnieniem dostrzegają pieszego w szaro-czarnym ubraniu, bez elementów odblaskowych. Stosowanie ich w różnej formie – zawieszek, opasek, kamizelek, toreb na zakupy – zwiększa szansę pieszego czy rowerzysty na uniknięcie potrącenia, szczególnie dzieci i osób starszych.

Mając na uwadze duże zagrożenie pieszych i rowerzystów w okresie jesiennym i zimowym zachęcam Państwa do używania elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach. Ponadto rekomenduję broszurę opracowaną przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Warszawie, zawierającą podstawowe informacje o wymaganiach, jakie powinny spełniać elementy odblaskowe, aby zapewnić widoczność na drodze.

BROSZURA

załacznik1 załacznik2 załacznik3 załacznik4