Archive for sierpień, 2024
KOMUNIKAT
W dniach 5-11 września 2024 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.
„DZIEDZICTWO KULINARNE W MAZOWIECKIEJ KUCHNI – III edycja”
Nie ma jednego, sztandarowego mazowieckiego produktu kulinarnego. Jest ich wiele – dzięki temu możemy docenić niezwykłą obfitość i różnorodność dziedzictwa tego regionu w dziedzinie kulinariów.
W niedzielne popołudnie na placu gminnym w Mochowie gospodynie z terenu gminy Mochowo zorganizowały stoiska z produktami tradycyjnymi przez siebie wcześniej przygotowanymi. Wśród degustowanych potraw tradycyjnych królowały:
- pasztet drobiowo-wieprzowy z sosem żurawinowo-chrzanowym,
- pasztet drobiowy z ogórkiem kiszonym,
- chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem,
- pierogi ruskie,
- chleb z pasztetem wieprzowo-drobiowym z ogórkiem kiszonym,
- kluski ziemniaczane ze skwarkami i twarogiem,
- ciasto drożdżowe.
Podjęte działania miały na celu promocję rolnictwa oraz popularyzację regionu i mazowieckiej kuchni.
Przedsięwzięcie współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Terminowe zgłaszanie wypadków do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) co warto wiedzieć?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego apeluje o jak najszybsze zgłaszanie wypadku przy pracy rolniczej do jednostek terenowych, w których poszkodowani podlegają ubezpieczeniu.
Zgodnie z zapisami art. 45 ustawy z dnia 20.12.1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. 2024, poz. 90) o zaistnieniu wypadku poszkodowany, rolnik, domownik lub inna osoba powinny zawiadomić jednostkę terenową Kasy bez zbędnej zwłoki (czyli tak szybko jak jest to możliwe), jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia. (więcej…)