Obostrzenia wprowadzone przez Wojewodę Mazowieckiego w celu ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa ptasiej grypy
Rozporządzeniem nr 10 Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, sierpeckiego, mławskiego i płońskiego teren gminy Mochowo został objęty obszarem zamkniętym.
- 8.1 Na terenie obszaru zamkniętego:
- nakazuje się:
- odosobnienie drobiu lub innych ptaków w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie w sposób;
– uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach,
– ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami,
- b) niezwłoczne usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków,
- c) niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków,
- d) stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków,
- e) posiadaczowi zwierząt:
– prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkalnych; wykaz udostępnia się na żądanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii,
– niezwłoczne informowanie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie;
2) zakazuje się:
- a) organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki,
- b) wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.
- Jeżeli niemożliwe jest odosobnienie drobiu lub innych ptaków w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych z uwagi na ich dobrostan, właściwy miejscowo powiatowy lekarz weterynarii nakazuje umieszczenie tych zwierząt w innym miejscu w gospodarstwie w sposób:
1) uniemożliwiający kontakt z drobiem i innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach;
2) ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami.
- Wykazu, o którym mowa w ust. 1 w pkt 1 w lit. e tiret pierwsze, nie prowadzi się w ogrodach zoologicznych i rezerwatach przyrody, gdzie odwiedzający nie mają dostępu do miejsc, w których są utrzymywane ptaki.
- 9. 1. Posiadaczom utrzymującym drób na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub zamkniętym nakazuje się wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa biologicznego polegające na niezwłocznym przeprowadzeniu dodatkowej dezynfekcji gospodarstwa, środkiem dezynfekcyjnym figurującym w rejestrze preparatów biobójczych stosowanym zgodnie z instrukcjami zawartymi w kartach charakterystyki środka, który może być stosowany w obecności zwierząt, z których lub od których pozyskuje się produkty pochodzenia zwierzęcego.
- Dezynfekcja, o której mowa w ust. 1, dotyczyć ma w szczególności:
1) budynków, w których utrzymywany jest drób, w tym ich powierzchni zewnętrznej i wewnętrznych pomieszczeń ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich otworów wentylacyjnych;
2) dróg wewnętrznych na terenie gospodarstwa;
3) sprzętu, urządzeń oraz przedmiotów używanych przy utrzymywaniu drobiu.
- Dezynfekcja, o której mowa w ust. 1, w przypadku posiadaczy utrzymujących kury nioski w kurniku z taśmociągiem do przesyłu jaj musi być przeprowadzona po opróżnieniu taśmociągu z jaj.
- Dokument potwierdzający przeprowadzenie dezynfekcji, o której mowa w ust. 1, jest przechowywany przez posiadacza drobiu do czasu zniesienia obszaru zapowietrzonego, zagrożonego lub zamkniętego.
- Na obszarach, o których mowa w ust. 1, nakazuje się wszystkim posiadaczom drobiu niezwłoczne zabezpieczenie nawozów naturalnych gromadzonych na polach i w otoczeniu budynków gospodarskich poprzez ich nakrycie folią zabezpieczającą przed dostępem dzikiego ptactwa.
- Na obszarach, o których mowa w ust. 1, nakazuje się posiadaczom utrzymującym drób na użytkach rolnych przeprowadzenie – tam gdzie jest to możliwe, wapnowania gleby przy użyciu nawozowego tlenku wapnia w ilości zgodnej z ogólnie przyjętymi zasadami agrotechniki i dobrej praktyki rolniczej.
- Na obszarach, o których mowa w ust. 1, w przypadku rozrzucania przez posiadaczy utrzymujących drób na użytki rolne nawozów naturalnych nakazuje równoczesne z rozrzucaniem zabezpieczenie ich poprzez wykonanie orki głębokiej przykrywającej całość rozrzucanego nawozu naturalnego.
- Posiadaczom utrzymujących drób na obszarach, o których mowa w ust. 1, nakazuje się na gruntach rolnych przeprowadzenie zespołu uprawek zmierzających do przykrycia resztek pożniwnych z ubiegłego roku agrotechnicznego.
Hodowców drobiu prosimy o bieżące śledzenie zmian w Rozporządzeniu Wojewody Mazowieckiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz informacji zamieszczanych na stronie internetowej Urzędu Gminy i Urzędu Wojewódzkiego w celu dostosowania się do nowych obostrzeń.