Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna przy Skrwie Prawej w m. Ligowo, gm. Mochowo
Wójt Gminy Mochowo informuje, że:
„Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna przy Skrwie Prawej w m. Ligowo, gm. Mochowo
dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 49.150,80 zł”
Koszt całkowity zadania: 55 965,00 zł.
Realizacja zadania pozwoli na upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży gminy Mochowo oraz gmin ościennych z powiatu sierpeckiego i lipnowskiego wiedzy na temat proekologicznych zachowań na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Przyrzecze Skrwy Prawej. Dzięki realizacji ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej w Ligowie, składającej się z 42 punktów, dzieci i młodzież będą mogły poznać warstwy lasu, odbyć lekcje dendrologii w terenie, poznać parki narodowe w Polsce i przy okazji nauczyć się zachowywania w nim, przyswoić wiedzę nt. zanieczyszczeń środowiska, segregowania odpadów, zależności pokarmowych, cyklu rozwojowego zwierząt, a także poznać różne gatunki grzybów, roślin i zwierząt występujących na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Przyrzecze Skrwy Prawej” ze szczególnym uwzględnieniem formy ochrony danych gatunków oraz opieki w przypadku zwierząt.
Bezpośrednio zadaniem zostaną objęte dzieci uczęszczające do szkół podstawowych z terenu gminy Mochowo (ok. 400 uczniów). Ścieżka będzie dostępna dla ogółu społeczeństwa.
Dzięki utworzeniu „Ścieżki przyrodniczo – edukacyjna przy Skrwie Prawej w m. Ligowo, gm. Mochowo” zwiększy się świadomość ekologiczna dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Ścieżka będzie miała opiekuna szkolnego, który będzie prowadził zajęcia edukacyjno – przyrodnicze wśród uczniów szkoły, jak również dla innych zorganizowanych grup z terenu i z poza terenu gminy Mochowo.
Powstanie Ścieżka przyrodniczo – edukacyjna przy Skrwie Prawej w m. Ligowo, gm. Mochowo, w skład której będą wchodzić: 12 tablic do edukacji w zakresie ekologii i ochrony środowiska oraz 30 tablic edukacyjnych przedstawiających różne gatunki grzybów, roślin i zwierząt występujących na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Przyrzecze Skrwy Prawej”.