W dniach 9 i 10 listopada br. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochowie, Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie oraz w Publicznym Gimnazjum im. gen. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie dokonano oficjalnego otwarcia trzech „Sierpeckich Ponadgminnych Świetlic Środowiskowych” – jednej, funkcjonującej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochowie, drugiej – w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie, trzeciej – w Publicznym Gimnazjum im. gen. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie.W wydarzeniu udział wzięli: Jan Laskowski Starosta Sierpecki, Zbigniew Tomaszewski Wójt Gminy Mochowo, Agnieszka Gorczyca Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu, Dariusz Lazarowski Sekretarz Gminy, Anna Witkowska Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Gminy, Edyta Gabrychowicz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochowie, Maria Kierzkowska Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie, Lilianna Nejman Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. gen. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum zakwalifikowani do korzystania z zajęć świetlicowych oraz ich rodzice.
Wszyscy zebrani dokonali uroczystego otwarcia świetlic poprzez symboliczne przecięcie wstęgi. Po wspólnym poczęstunku rozpoczęły się pierwsze zajęcia.
Przypominamy, iż projekt p.n.: „Sierpecka Ponadgminna Świetlica Środowiskowa” realizowany jest w ramach dofinansowania pozyskanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu ze środków unijnych – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Projekt skierowany jest do dzieci i młodzież w wieku 8-16/18 lat z rodzin przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, osób przebywających w pieczy zastępczej lub opuszczających pieczę zastępczą, dzieci i młodzież zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, uczestników projektów PO PŻ, otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
W ramach wsparcia zaplanowano realizację następujących działań:

  • diagnoza indywidualnych potrzeb i potencjałów uczestników projektu w celu przygotowania i realizacji wsparcia w oparciu o ścieżkę reintegracji, wypracowanie Indywidualnych Planów Działania – pracownik socjalny, psycholog, doradca zawodowy,
  • pomoc w zakresie świadomego rodzicielstwa poprzez m.in.: zintegrowane poradnictwo rodzinne (socjalne, pedagogiczne, psychologiczne, w tym grupy wsparcia dla rodzin przeżywających trudności wychowawcze)
  • działania kulturalne, wyjścia edukacyjne,

zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe m.in. zajęcia z językowe, zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne, umiejętność uczenia się, inicjatywność i przedsiębiorczość, kompetencje społeczne i obywatelskie, świadomość i ekspresja kulturalna.
Na terenie naszej gminy funkcjonować będą trzy „Sierpeckie Ponadgminne Świetlice Środowiskowe” – dwie w placówkach oświatowych w Mochowie, trzecia – w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowie. Ze względów technicznych, lokalowych nie utworzono świetlicy w Bożewie. Nie oznacza to jednak, że dzieci z okręgu Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie nie mogą brać udziału w zajęciach oferowanych w świetlicy.
Opiekę nad świetlicami środowiskowymi sprawować będzie wybrany w drodze przetargu wychowawca – Sylwia Dąbrowska.